ledkasro.cz

Potřebujete poradit? Volejte +420 608 742 535

Vytisknout stránku

LED INFO

Intenzita osvětlení

Intenzita se udává v luxech (lx). Volí se podle účelu osvětlení. Například na pracovní plochu by mělo dopadat světlo s intenzitou alespoň 300 lx, při odpočinkových činnostech postačí intenzita podstatně menší. Potřeba intenzity osvětlení také stoupá se zvyšujícím se věkem.

Požadovaná intenzita umělého osvětlení

Svítidla a světelné zdroje jsou označeny jednotkou světelného toku lumen (lm). Pro výpočet luxů můžete použít vzorec lx = udané lumeny / velikost osvětlované plochy v m2

Podání barev

Umělé světlo by mělo pokud možno zaručovat stejné vnímání barev předmětů jako na přirozeném denním světle. Podání barev světla charakterizuje index podání barev (Ra). Index se pohybuje v rozmezí hodnot 0 – 100, přičemž hodnota Ra = 100 ukazuje všechny barvy optimálně. Této hodnoty dosahují standardní žárovky.  Naše LED svítidla mají index podání barev v rozmezí 70 – 98. Věrnost podání barev je důležitá například při osvětlení potravin a samozřejmě všude tam, kde se jakýmkoliv způsobem pracuje s barvami.

Barva světla

Denní i umělé světlo má různé barvy. Barva je dána teplotou chromatičnosti udávanou v Kelvinech (K).

Čím vyšší je teplota chromatičnosti, tím více se barva podobá dennímu světlu (2 700K – teple bílá, 4 000K – bílá, 5 000K – denní bílá, 6 000K – studená bílá).

Svítidla s barevné teplotou 2 700-3 000K jsou charakteristické svým příjemným teplým nažloutlým světlem vhodným všude tam, kde není potřeba dlouhodobější zrakově náročné činnosti, například na chodbách, v běžných prostorech v domácnosti, v čekárnách apod.

Svítidla s vyšší barevnou teplotou okolo 4 000K vydávají jasné kontrastní světlo vhodné pro studium, čtení, psaní, práci s dokumenty a další zrakové činnosti v kancelářích, dílnách a podobných prostorech.

Svítidla o vysoké barevné teplotě okolo 6 500K umožňují kontrastní vidění. Toto světlo není únavné pro oči, podporuje psychický i fyzický výkon. Vhodné je zejména pro osvětlení pracovišť,  na kterých se pracuje s barvami a je potřeba rozlišovat jejich věrnost. Tato barevná teplota je velmi blízká běžnému slunečnému dni.

Umístění světelného zdroje

Kuchyně a jídelna

Místnosti, kde jsou vysoké nároky na osvětlení. Zde především by mělo být dobře promyšlené osvětlení pracovní plochy. Toho lze dosáhnout světelnými zdroji umístěnými pod horními skříňkami. Správné osvětlení pomáhá nejen při přípravě pokrmů, ale také napomůže bezpečnému provozu a udržování kuchyně v čistotě. Hlavní – centrální osvětlení by mělo být umístěno alespoň nad jídelním stolem a u větších kuchyní i v oblasti pracovní desky.

Obývací pokoj

Svítidla zde většinou neplní pracovní funkci, ale zpravidla jde jen o navození příjemné atmosféry a o dekoraci. Svítidla by měla korespondovat s celkovým zařízením pokoje. Je vhodné centrální svítidlo uprostřed místnosti doplnit ještě několika samostatně spínatelnými nástěnnými, stojacími či stropními svítidly. Pro zvýraznění detailů je vhodné použít bodových svítidel či LED lišt.

Pracovna

Největší pozornost je třeba věnovat osvětlení pracovního stolu. Stůl by měl být vybavený polohovatelnou stolní lampou, umístěnou na opačné straně stolu než je ruka, kterou píšeme. Stínítko má být dostatečně velké a neprůsvitné, aby z něj světelný zdroj nevyčníval, nebyl při pohledu ze strany vidět a neoslňoval. Rovnoměrnost osvětlení je zvlášť důležitá na pracovních plochách, kde by neměla být výrazná světlejší a tmavší místa.

Ložnice

Prostor, kde se spí a odpočívá. U celkového osvětlení postačí intenzita do 100 lx, která poslouží základní orientaci. Jednoduchá, dálkově ovládaná regulace lokálních bodových svítidel není na závadu. Velmi dobré je mít u postele vhodné osvětlení zejména pro čtení. U manželských postelí by měla být svítidla dobře směrovatelná a umístěna tak, aby druhý partner nebyl světlem rušen.

Dětský pokoj

Dětský zrak má výbornou přizpůsobivost. Z toho však nelze odvozovat, že bude vidět i při špatném osvětlení. Nevhodné osvětlení může vést ke zhoršování zraku a navíc při špatném směrování světla vede k tomu, že se dítě naklání, přesedává a kroutí. Špatné osvětlení se pak stane příčinou celé řady zdravotních problémů od bolesti hlavy, zánětu spojivek, psychické nerovnováhy až po deformace páteře. Řešení osvětlení dětského pokoje má svoje zvláštnosti, které vyplývají z působení barev na rozvoj osobnosti a z účinků světla na vykonávanou činnost.

Koupelna

Při plánování osvětlení koupelny byste měli dbát na bezpečnost, především na zajištění ochrany před úrazem elektrickým proudem. Svítidla by měla mít dvojí izolaci a měla by být kryta před stříkající vodou – na takových svítidlech je označen stupeň krytí IP 54 a vyšší

WC

Při osvětlování toalety je požadavkem kromě dostatku světla kvalita podání barev. Není příliš vhodné umisťovat na WC úspornou zářivku, neboť se jedná o nárazově osvětlovaný prostor. Použití LED svítidel či LED žárovek je zde mnohem vhodnější.

Předsíň, chodby a ostatní prostory

Při osvětlování chodby a dalších vnitřních prostor je třeba dbát na to, aby nebyly osvětleny výrazně méně než místnosti, které propojují. V opačném případě se musí oko změněným světelným podmínkám neustále přizpůsobovat, což způsobuje jeho únavu.

Vnější osvětlení

Osvětlování exteriérů může plnit dekorativní i bezpečnostní funkci. Mnohem efektivnější
a úspornější než celonoční svícení je pro ochranu domu instalace čidla, které rozsvítí světla pouze v případě, když zaregistruje nějaký pohyb. Pokud je hlavním cílem dekorativní osvětlení zahrady nebo celého domu a zároveň zajištění orientace osob, je třeba použít odpovídajících svítidel a světelných zdrojů. Výhodnou variantou jsou LED svítidla, která mají nízkou spotřebu elektrické energie. Svítidla kolem domu by však měla být stíněna tak, aby svítila jen na zem a ne například sousedům do oken. Občanský zákoník totiž dává možnost bránit se proti takovému svícení, třeba i soudně (viz §127 zákona č.40/1964 Sb.). Krytí svítidla by mělo být alespoň IP 44.

Teploty chromatičnosti

  • 1200K: svíčka
  • 2700K: žárovka, Slunce při východu a západu
  • 3000K: studiové osvětlení
  • 4000K: běžné osvětlení pracovních a kancelářských prostor
  • 5000K: obvyklé denní světlo
  • 5500K: fotografické blesky, výbojky (obvyklá barevná teplota používaná v prof. fotografii)
  • 6000K: jasné polední světlo
  • 6500K: standardizované denní světlo
  • 7000K: lehce zamračená obloha
  • 8000K: oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra)
  • 10 000K: silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez Slunce

Odborné výrazy pro každého

LED (Light Emitting Diode)
Je světlo vyzařující dioda – elektronická polovodičová součástka
Bílé světlo lze pomocí LED vytvořit dvěma způsoby:
– červená, zelená a modrá dioda (RGB) se propojí.
– modře svítící LED čip se pokryje fluorescenční barevnou vrstvou. Modré světlo podnítí konvertor světla a bílé světlo vzniká jako složená barva.

Index podání barev (Color randering index)
Při nasvícení objektu různými barvami světla dochází ke změně barvy nasvíceného objektu. Za tímto efektem stojí vlastnost reprodukce barev daného zdroje světla. Index reprodukce barev udává, nakolik je světelný zdroj podobný přirozenému (slunečnímu) světlu.

Lux (lx)
Latinský výraz pro světlo.
Lux (lx) je jednotkou osvětlenosti. Je to osvětlení způsobené světelným tokem 1lm dopadajícím na plochu 1m2.

Lumen (lm)
Latinský výraz pro světlo, lesk, třpyt.
Lumen je hlavní jednotka světelného toku, který je jednou z vedlejších fyzikálních jednotek soustavy SI.
Lumen je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostoru úhlem 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela.

Kandela (cd) (candela)
Latinský výraz pro svíčku.
Kandela je jednotkou svítivosti.
Obyčejná žárovka 100W má přibližně 120cd.

Technologie Power-LED
Vývoj nové generace LED, které (mimo jiné) mají nahradit konvenční osvětlovací prostředky.

Jas
Hlavní jednotkou je kandela na čtverečný metr (cd/m2). Kandela na čtverečný metr je jas zdroje, jehož svítivost na 1 čtverečný metr zdánlivé plochy zdroje je rovna 1 kandele. Zdánlivou plochou se přitom rozumí obsah průmětu skutečné plochy do roviny kolmé ke směru záření.

Příklady jasu:

  • středně jasná obloha: 8000 cd/m2
  • matná žárovka 60W: 120-103 cd/m2
  • studená bílá zářivka: 11-103 cd/m2